يکشنبه, 1 مهر 1397 الاحد, سبتمبر 23, 2018           فارسی English

عنوان : آغاز به كار عملیات اجرایی پروژه‌های جمع‌آوری گازهای مشعل مارون ۳، مارون ۶ و منصوری
زير عنوان : مراسم آغاز به کار عملیات اجرایی پروژه‌های جمع‌آوری گازهای ارسالی به مشعل واحدهای بهره‌برداری مارون ۳، مارون ۶ و منصوری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با حضور مهندس بیژن عالی پور مدیرعامل شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب، دکتر غلامرضا شريعتي استاندار خوزستان و جمعی دیگر از مسئولان برگزار شد.
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۲/۲۴ 

آغاز به کار عملیات اجرایی پروژه‌های جمع‌آوری گازهای مشعل مارون ۳، مارون ۶ و منصوری

 مراسم آغاز به کار عملیات اجرایی پروژه‌های جمع‌آوری گازهای ارسالی به مشعل واحدهای بهره‌برداری مارون ۳، مارون ۶ و منصوری با حضور مهندس بیژن عالی پور مدیرعامل شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب، دکتر غلامرضا شريعتي استاندار خوزستان و جمعی دیگر از مسئولان برگزار شد.

در اين آيين مديرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون گفت: گازهای ارسالی به مشعل واحد بهره‌برداری مارون ۳ به ميزان۱۵ میلیون فوت مکعب در روز طبق قراردادي به شرکت سرمایه‌گذار هیربد نیرو فروخته مي شود. گازهای ارسالی به مشعل واحد بهره‌برداری مارون ۶ نیز به ميزان ۱۴ میلیون فوت مکعب در روز به شرکت سرمایه‌گذار تامکار گاز فروخته می‌شود.

مهندس جهانگير پورهنگ افزود:مدت این قراردادها ۵ سال است و طبق این پروژه تاسیسات تقویت فشار گاز جهت شیرین سازی و افزایش فشار گاز دریافتی احداث خواهد شد و این گازها به کارخانه گاز و گاز مایع ۴۰۰ جهت فرآوری و تفکیک NGL و گاز سبک ارسال می‌شود.

مديرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون نيز گفت: گازهای ارسالی به مشعل واحد بهره‌برداری منصوری در گستره عملياتي اين شرکت به ميزان ۱۰ میلیون فوت مکعب در روز به شرکت سرمایه‌گذار هیربد نیرو فروخته خواهد شد.

مهندس محسن دهانزاده افزود:مدت قرارداد ۵ سال است و طبق آن تاسیسات تقویت فشار برای افزایش فشار گاز دریافتی مراحل اول و دوم واحد بهره‌برداری با ظرفیت ۱۰ میلیون فوت مکعب در روز ساخته و راه‌اندازی می‌شود و این گاز به کارخانه گاز و گاز مایع ۸۰۰/۷۰۰ برای فرآوری و تفکیک NGL و گاز سبک ارسال می‌شود.

دکتر غلامرضا شريعتي استاندار خوزستان نيز با اشاره به مزاياي پروژه هاي جمع آوري گازهاي همراه نفت، بر ضرورت توجه بيشتر به محيط زيست و بهبود وضعيت هواي استان تاکيد کرد و گفت: خدا را شاکرم که اقدامات جدی و گسترده ای از سوی مناطق نفتخیز جنوب با همکاری بخش خصوصی در راستای صیانت از منابع ملی و محیط زیست در حال انجام است و این نوید آینده ای پررونق را برای اقتصاد استان علاوه بر کالا و خدمات داخلی می دهد.

وی افزود: در بخش غرب کارون نیز طرح احداث و راه اندازی NGL2300 نیز در حال پیگیری است و با تامین بودجه آن از سوی دولت، به زودی آغاز خواهد شد تا در منطقه نیز شاهد تحقق اهداف صیانتی و زیست محیطی باشیم.

سرپرست مدیریت تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب نيز در اين مراسم طرح هاي اين شرکت براي جمع آوري گازهاي مشعل را تشريح کرد و گفت: تا کنون 4 قرارداد فروش گازهاي مشعل واحدهای بهره‌برداری کلاستر، مارون ۳، مارون ۶ و منصوری امضا شد، که پروژه کلاستر به بهره برداري رسيد و مارون ۳ در پایان شهریور، مارون ۶ در پایان دی و منصوری در پایان سال راه‌اندازی شود.

 

 مهندس سعید کوتی افزود: مزایده بعدی برای ۲۳ محل دیگر و برای حدود ۱۳۰ میلیون فوت مکعب برگزار خواهد شد. این مزایده در مرحله تبادل اطلاعات قرار دارد و اگر تکمیل شود، این ۲۳ پروژه به همراه چهار پروژه‌ای که امضا شده، باعث جمع آوری ۲۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز خواهد شد.

 

 


نمایش تعداد بازدیدها : 403

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب می باشد.