• تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۵/۱۰ 
  • تعداد بازدید : 663
در نشست رئیس کمیسیون انرژی مجلس با مدیران ارشد نفت در مناطق نفتخیز جنوب عنوان شد
تقویت شركت‌های خصوصی داخلی و بومی، اولویت صنعت نفت است

 

در نشست رئیس و اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت در امور تولید و مدیر عامل و مدیران ارشد مناطق نفت خیز جنوب،  بر اولویت توسعه میادین و محیط پیرامونی و ضرورت حمایت از بخش خصوصی و سازندگان داخلی و بومی استان‌های نفتخیز تاکید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مناطق نفتخیز جنوب، در این نشست که پنجشنبه ۹ مرداد در ساختمان مرکزی این شرکت در اهواز برگزار شد، دکتر عباسی رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی،  با اشاره به ظرفیت و توان صنعت نفت برای تحرک بخشیدن به نظام پیمانکاری و بخش خصوصی توانمند داخلی، خواهان شناسایی، تقویت و به‌کارگیری سازندگان استان های نفتخیز  در پروژه‌های ساخت داخل شد.

رییس کمیسیون انرژی یادآور شد: صنعت نفت به عنوان بخش حاکمیتی باید با تقویت و حمایت از شرکت‌های خصوصی داخلی، پیمانکاران قوی به وجود بیاورد که قادر باشند پروژه‌های بزرگ صنعت نفت را بخوبی اجرا نمایند.

وی با اعلام آمادگی کمیسیون انرژی برای همکاری و انجام اقدامات مشترک، گفت: یکی از اولویت‌های این کمیسیون، رفع موانع پیش روی صنعت نفت برای کمک به توسعه و رفع محرومیت از استان های نفتخیز (بویژه خوزستان) و تسهیل در انجام اقدامات مرتبط با مسئولیت‌های اجتماعی صنعت نفت است.

در بخشی از این نشست، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید، به طرح‌های بزرگ اجرا شده در حوزه عملیات مناطق نفتخیزجنوب اشاره کرد و گفت: این شرکت با وجود فشارهای ناشی از تحریم و شرایط حاد ناشی از کرونا، برنامه‌های راهبردی شرکت ملی نفت ایران در حوزه‌ی توسعه میادین، افزایش تولید، بازسازی و نوسازی تاسیسات و اخیرا طرح ملی انتقال نفت سنتزی را با شتاب و انگیزه‌ای دوچندان دنبال کرده است‌.

دکتر علیخانی با اشاره به قدمت تاسیسات فرآورشی، به انتخاب مجتمع شماره یک اهواز به عنوان پایلوت و الگوی این طرح بزرگ و ملی اشاره کرد و افزود: برای انجام این مهم و نیز ساماندهی به خطوط لوله ، تیم‌های کاری تخصصی تشکیل شده است که پیگیری مستمر این مهم را در دستور کار دارند.

وی توجه به رفع مشکلات سازندگان و پرداخت کامل مطالبات معوقه‌ی آنان در اواخر سال گذشته را بخشی از تلاش‌های شرکت ملی نفت ایران برای تقویت بخش خصوصی و توسعه‌ی نظام پیمانکاری داخلی برشمرد.

 

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب نیز در این نشست دستاوردهای بزرگ این شرکت را نتیجه‌ی عزم و اراده و تعهد کارکنان سازمان و مشارکت همه جانبه بخش‌خصوصی به ویژه سازندگان و پیمانکاران داخلی و بومی دانست و افزود: سال گذشته علی رغم وجود تحریمهای ظالمانه موفق شده‌ایم توان تولید نفت خام را به میزان ۱۰۴ درصد برنامه ابلاغی محقق سازیم.

وی اجرای طرح‌های کلان این شرکت از جمله ابَرپروژه هایی مثل نگهداشت و افزایش توان تولید( طرح ۲۸ مخزن)، طرح جمع آوری گازهای مشعل و طرح بازسازی و نوسازی تاسیسات روسطحی را بستری مناسب برای  تقویت و توانمند سازی شرکت‌های  ایرانی و سازندگان داخلی برشمرد و اظهار امیدواری کرد در آینده این شرکتها بتوانند پروژه های توسعه میدان در بیرون از مرزهای کشور را مدیریت کنند و به صدور خدمات فنی و مهندسی در حوزه ی نفت دست پیدا کنیم.

مهندس محمدی در بخشی دیگر از گزارش خود، به اجرای طرح جمع‌آوری گازهای مشعل که با مشارکت صنایع پتروشیمی و هولدینگ خلیج فارس اشاره کرد و گفت: با اجرایی شدن این دو قرارداد، تا سه سال آینده، کل گازهای ارسالی به مشعل در شرق و مرکز استان خوزستان جمع‌آوری شده و در آینده نیز بتوان طرح جمع آوری گازهای مشعل شمال استان خوزستان را به قرارداد ببریم.

وی این طرح را یکی از آمال و اهداف ملی صنعت نفت برشمرد که تحقق آن از حیث ابعاد زیست‌محیطی و ایجاد ارزش افزوده برای کشور بسیار حائز اهمیت است.

مهندس احمد محمدی در پایان به موفقیت‌های حاصله در حوزه ساخت داخل نیز اشاره کرد و اظهار داشت با کمک سازندگان و تامین کنندگان ایرانی، ۸۰درصد کالا و مواد مورد نیاز را از داخل تامین می کنیم.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V6.0.5.0