• تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۵/۱۱ 
  • تعداد بازدید : 336
رییس کمیسیون انرژی مجلس در بازدید از زادگاه صنعت نفت خاورمیانه عنوان کرد:
توسعه صنعتی و اشتغال پایدار با ایجاد ظرفیت‌های پالایشی و پتروشیمی در جنوب

رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در آخرین روز بازدید از مناطق نفتخیز جنوب و در سفر به مسجدسلیمان، با اشاره به لزوم حرکت به سمت کاهش خام فروشی نفت، گفت: با ایجاد ظرفیت‌های پالایشی و پتروشیمی، می‌توان ضمن جلوگیری از خام‌فروشی، به ایجاد اشتغال و توسعه‌ی صنعتی، ایجاد ارزش افزوده و کسب درآمدهای بیشتر در مناطق جنوب و جنوب غرب کشور اقدام کرد .

وی نقش مجلس شورای اسلامی را مکمل دولت دانست و گفت: چنانچه به‌ هر دلیل دولت لایحه‌های اثربخش مد نظر مجلس را ارایه نکند، خود نمایندگان و مجلس می‌توانند برای ارتقای سطح رفاه عمومی و به منظور ریل‌گذاری برای حرکت بهتر دولت، با طرح و تصویب قوانین کارشناسی شده به تحولات مثبت اجتماعی کمک نمایند.

رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، استان خوزستان را سرشاراز منابع انرژی دانست و گفت: چون تمرکز صنایع در استان خوزستان است، انتظار این است که این استان و بخصوص شهر اهواز زیرساخت‌ها و امکانات درخوری نظیر بزرگترین بیمارستان فوق‌تخصصی کشور را داشته باشد، اما در عمل می‌بینیم که این استان از مشکلات عدیده به‌ویژه در بخش بهداشت و درمان رنج می برد.

دکتر عباسی افزود: مطالبه‌گری و توقع ایفای نقش مسئولیت‌های اجتماعی در این حوزه یک توقع بجا است و لازم است قوانین مربوطه توسط مجلس اصلاح و دست دولت و وزارت‌خانه‌ها از جمله وزارت نفت در این خصوص بیشتر باز شود.

در این نشست، نماینده مردم مسجدسلیمان ، لالی ، هفتکل و اندیکا در مجلس شورای اسلامی نیز طی سخنانی گفت: این منطقه و حوزه انتخابیه، با وجود این‌که سخاوتمندانه درآمدهای سرشار خود را به کشور اهدا کرده، خود از مصایب بسیاری رنج می برد .

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: انتظار می رود نگاه و رویکرد در خور شان مردم نجیب این منطقه داشته باشیم و تلاش کنیم در کوتاه مدت برخی از کمبودهای ضروری شهرها و روستاهای این منطقه را مرتفع کنیم.

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید نیز طی سخنانی گفت: مسجدسلیمان نقطه‌ی رویش و مبداء تاریخ نفت است و تاریخ صنعت نفت ایران با مسجدسلیمان اصالت می‌یابد.

دکتر فرخ علیخانی، نیت و تصمیم وزارت نفت را حل مشکلات زادگاه نفت دانست و گفت: در حوادث و مشکلات یک سال گذشته و در بحران‌های جدی مانند سیلاب و زلزله، بدون آنکه کسی متوجه شود در کنار مردم ماندیم و با گسیل و به‌کارگیری تجهیزات لجستیکی، پرداخت هزینه‌ها، و کمک‌رسانی و ارائه خدمات به شهروندان تا حد ممکن آلام آنها را کاهش دادیم .

وی افزود: اگرچه حق مسجدسلیمان این نیست و می‌بایست به آن توجه بیشتری شود اما تمرکز انتظارات از وزارت‌نفت درست نیست و سایر وزارتخانه‌ها هم باید در توسعه مسجدسلیمان و رفع مشکلات این شهر نقش آفرینی کنند.

علیخانی با اشاره به این‌که طبق قانون، بودجه این وزارت خانه محدود به ۱۴.۵ درصد از درآمد حاصل از فروش نفت است گفت: وزارت نفت هم اکنون با وجود این‌که با مشکل تأمین نقدینگی و درآمد مواجه است، در ارتباط با عمران و آبادانی مناطق نفت خیز و انجام پروژه‌های مرتبط با مسئولیت اجتماعی از هیچ کوششی فروگذار نمی کند.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب نیز در این نشست طی سخنانی  گفت: مشاهده یک‌سری از نیازهای اولیه و بر زمین مانده برخی شهرستان‌ها جای ناراحتی دارد و هیچ مسئولی دوست ندارد که ببیند مردمش با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند اما چاره کار، ریشه‌یابی و تشخیص علل و عوامل و ارائه راه‌حل مناسب و قابل اجرا برای رفع اساسی این مشکلات توسط تمامی دستگاههای مرتبط با موضوع است.

مهندس احمد محمدی افزود: با وجود همه موانع و محدودیت‌های مالی ناشی از تحریمها، مدیریت عمران مناطق نفتخیز شرکت ملی نفت و شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان  در حد امکان و در چارچوب مقررات، نسبت به رفع مشکلات مردم مسجدسلیمان و شهرها و روستاهای این منطقه اهتمام ورزیده و از هیچ کوششی دریغ نکرده است.

وی همچنین به دستاوردهای طرح توسعه ۲۸ مخزن مناطق نفتخیز جنوب در مسجدسلیمان اشاره کرد و گفت: در اجرای این طرح اهدافی همچون ایجاد اشتغال بومی، توانمند‌سازی پیمانکاران و سازندگان ملی و محلی، حداکثرسازی کالای ساخت داخل و ایجاد ظرفیت افزایش و نگهداشت تولید، پیگیری می‌شود و لازم است مسئولین محلی در اجرای بهنگام این طرح یاری رسان ما باشند.

مهندس محمدی خاطر نشان کرد: افزون بر این طرح، مناطق نفتخیز جنوب با جمع‌آوری گازهای مشعل در مناطق شرق و مرکز خوزستان ضمن حفاظت از محیط زیست به ایجاد ثروت و ارزش افزوده برای کشور اقدام کرده و آمادگی دارد در شمال خوزستان و در گستره ی جغرافیایی شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان نیز، این طرح مهم را با کمک بخش خصوصی به سرانجام برساند .

شایان ذکر است دکتر عباسی که در این سفر توسط دکتر علیخانی معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و دکتر احمد محمدی مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب همراهی می‌شد، در محل چاه شماره یک نفت مسجدسلیمان حاضر شد و با ارایه توضیحات مهندس قباد ناصری مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان با تاریخچه اکتشاف این چاه که سرآغاز و سرمنشاءِ شکل گیری تحولات صنعتی و فعالیت‌های صنعت نفت کشورمان بود، آشنا شد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V6.0.5.0