پنج‌شنبه, 26 مهر 1397 الخميس, اكتوبر 18, 2018           فارسی English

عنوان : نخستین نرم افزار تفسیر نمودار نگار تولید(PLT ) ساخت داخل رونمایی شد
زير عنوان : نخستین نرم افزار تفسیر نمودار نگار تولید(PLT ) ساخت داخل که دانش فنی و ساخت آن با تلاش و حمایت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بومی سازی شد، رونمایی گردید.
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۰۹/۱۰ 

نخستین نرم افزار تفسیر نمودار نگار تولید(PLT ) ساخت داخل رونمایی شد

 

نخستین نرم افزار تفسیر نمودار نگار تولید(PLT ) ساخت داخل که دانش فنی و ساخت آن با تلاش و حمایت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بومی سازی شد، رونمایی گردید.

 

مراسم رونمایی از این نرم افزار بعدازظهر پنجشنبه نهم آذرماه در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری استان خوزستان با حضور دکتر غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، مهندس سید عبدالله موسوی مدیر برنامه ریزی تلفیقی، مهندس باقر پورقاسم رئیس پژوهش و فناوری و تعدادی از کارشناسان و مدیران شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و جمعی از پژوهشگران دانشگاه تهران برگزار شد.

 

رئیس پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در خصوص پروژه بومی سازی این نرم افزار توضیح داد: یکی از موارد بسیار مهم در بخش صنایع بالادستی نفت به ویژه در بخش تولید که مورد توجه مهندسان نفت است، آگاهی از میزان و نوع سیالات تولیدی از چاه است که یکی از راههای به دست آوردن این اطلاعات تفسیر داده های به دست آمده از ابزارهای نمودار نگار تولید می باشد.

 

مهندس پورقاسم افزود: داده های اولیه حاصل از ابزار نمودار گیری به صورت خام است و برای تفسیر صحیح باید ابتدا مورد پردازش و کنترل کیفیت قرار گیرند؛ تفسیر این نمودارها با استفاده از نرم افزارهای تخصصی انجام می گیرد که تا قبل از انجام این پروژه همه دارای منشأ خارجی بودند و تهیه لایسنس این نرم افزارها مستلزم پرداخت هزینه های زیادی می باشد.

 

وی ادامه داد: بنابراین ساخت یک نرم افزار بومی که متناسب با نیازهای مهندسان بهره برداری در کشور بوده و بتواند با نمونه های خارجی این گونه نرم افزارها رقابت کند در دستور کار این شرکت قرار گرفت؛ لذا به منظور استفاده از توان داخلی و قطع وابستگی، پروژه تدوین دانش فنی و ساخت این نرم افزار تعریف و قرارداد اجرایی آن با دانشگاه تهران امضاء شد.

 

رئیس پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب افزود: این نرم افزار پس از طراحی های پیچیده و بررسی های بسیار بر اساس داده های چاه های شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، عملکرد و کارایی آن مورد تأیید کارشناسان ذیربط قرار گرفت.

 

مهندس پورقاسم تصریح کرد: با انجام این پروژه ضمن بومی شدن دانش فنی توسعه نرم افزار تفسیر نمودار نگار تولید، اصل برنامه رایانه ای آن با کمترین هزینه در اختیار شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب قرار گرفت و امکان بهینه سازی مدل بر اساس شرایط چا های این شرکت در آینده فراهم خواهد بود.

 

رئیس پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب درباره کاربرد این نرم افزار تخصصی نیز گفت: این نرم افزار از جمله نرم افزارهای اساسی صنعت نفت است و کاربرد فراوانی در مدیریت بهره برداری از چاه های نفت و گاز دارد.

 

وی در پایان به نتایج این پروژه اشاره کرد و اظهار داشت: ارتقاء دانش فنی توسعه نرم افزارهای تجاری حرفه ای مورد استفاده در صنعت نفت، ارتقاء دانش فنی نمودارگیری تولید و استفاده بهینه از نتایج آن، کاهش وابستگی به سایر شرکتها و کشورهای دارای فناوری توسعه نرم افزار، توانمند سازی متخصصان داخلی در زمینه توسعه نرم افزارهای بالادستی و صرفه جویی ارزی از مهمترین نتایج این پروژه است.


نمایش تعداد بازدیدها : 517

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب می باشد.