پنج‌شنبه, 26 مهر 1397 الخميس, اكتوبر 18, 2018           فارسی English

    /  2
عنوان : شركت ملی مناطق نفت خیز جنوب 5 قرارداد پژوهشی با مراكز علمی و پژوهشی امضاء كرد
زير عنوان : شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب 5 قرارداد پژوهشي در حوزه ازیاد برداشت و بهبود توليد ازمخازن(EOR/IOR )»، با مراکز علمی و پژوهشی کشور امضاء​ کرد.
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۰۹/۱۱ 

شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب 5 قرارداد پژوهشي با مراکز علمی و پژوهشی امضاء کرد

 شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب 5 قرارداد پژوهشي در حوزه ازیاد برداشت و بهبود توليد ازمخازن(EOR/IOR )»، با مراکز علمی و پژوهشی کشور امضاء کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، مراسم امضای این قراردادها شامگاه شنبه 11 آذرماه در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری استان خوزستان و با حضور مهندس بیژن عالی‌پور مدیرعامل و تعدادی از مدیران ارشد شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، مهندس ابراهیم طالقانی سرپرست مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران و نمایندگان طرف قراردادها برگزار شد.

 این قراردادها شامل «بهبود روش‌هاي پردازشي در مناطق با رخنمون سطحي سازند گچساران»، «تعيين جهت و محاسبه مقدار شيب لايه هاي زير سطحي با استفاده از اطلاعاتvsp »، «كاربرد تركيبات نانو براي افزايش راندمان مواد تعليق شكن جهت كاهش مصرف و هزينه ها»، «بررسي تاثير تخليه مخزن و ديگر عوامل موثر بر مچالگي لوله هاي جداري در ميادين مارون و كوپال و ارائه راهكار جهت رفع چالش» و «تعيين منشا و پيش بيني روند گسترش سولفيد هيدروژن در مخزن آسماري ميدان مارون و ارائه راهكارهاي مناسب جهت رفع آن» است که با نمایندگان دانشگاه تهران، پارك علم و فناوري دانشگاه تهران و پژوهشگاه صنعت نفت امضاء شد.

رئيس پژوهش و فناوري شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب اعتبار این قراردادها را بیش از 45 میلیارد ریال اعلام کرد و اظهار داشت: حوزه ازیاد برداشت برای مناطق نفت خیز جنوب بسيار با اهمیت است و بزرگترین محور فعالیتهای شرکت محسوب می شود و از این رو جهت‌دهی پروژههای پژوهشی به سمتی است كه با توسعه روش های EOR و IOR به بهبود تولید كمك نمايد.

مهندس باقر پورقاسم در خصوص پروژه «بررسي تاثير تخليه مخزن و ديگر عوامل موثر بر مچالگي لوله هاي جداري در ميادين مارون و كوپال و ارائه راهكار جهت رفع چالش» توضيح داد: مجري اين پروژه پرديس دانشکده هاي فني دانشگاه تهران مي باشد و هدف اصلی آن بررسی اثر تولید و تزریق گاز روی ناپایداری چاه است که معمولاً به صورت مچالگی یا گسیختگی لوله جداری نمایان می شود.

وي، بررسی آماری تعداد، زمان و موقعیت مچالگی، برش و گسیختگی لوله های جداری در میادین مورد مطالعه، بررسی ژئو مکانیکی سنگ مخزن آسماری و لایه های سازند گچساران، تهیه مدل سه بعدی ژئومکانیکی دینامیک در میادین مورد مطالعه و محاسبه نشست  و یا بالا آمدگی قابل انتظار متناظر با میزان تخلیه مخزن و یا تزریق گاز در لایه های مختلف زمین را برخي ديگر از اهداف اين پروژه برشمرد.

  مهندس پورقاسم افزود: پروژه «تعيين منشا و پيش بيني روند گسترش سولفيد هيدروژن در مخزن آسماري ميدان مارون و ارائه راهكارهاي مناسب جهت رفع آن» نیز طی سه فاز مجزا با هدف شناسایی منبع آلودگی مخزن به هیدروژن سولفوره، پیش بینی نحوه گسترش آن در مخزن و در نهایت ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از گسترش هیدروژن سولفوره و شیرین سازی نفت و گاز تولیدی تعریف شده است.

وي گفت: ​اجراي اين پروژه که به دانشگاه تهران واگذار شده است براي پیش بینی تولید و انتشار سولفید هیدروژن در میدان نفتی مارون و ارائه راهکارهایی مناسب جهت رفع آن به منظور مدیریت مخزن و تاسیسات سر چاهی ضروری می باشد .

مهندس باقر پورقاسم درباره پروژه «بهبود روش‌هاي پردازشي در مناطق با رخنمون سطحي سازند گچساران»،  توضیح داد: هدف این پروژه بهبود تفسیر مقاطع لرزه ای در مناطق با رخنمون گچساران می باشد که پس از اجرای موفق آن پیش بینی می شود با به دست آوردن داده های لرزه ای پردازش شده با کیفیت از حفاری های بی مورد جلوگیری شود.

 رئيس پژوهش و فناوري شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب با بيان اين که اين پروژه را پارک علم و فناوري دانشگاه تهران اجرا مي کند افزود: این پروژه همچنین در تعیین نقاط مناسب برای حفاری های اکتشافی و توسعه ای و مطالعات مخازن به کارشناسان صنعت نفت کمک زیادی می نماید.

 مهندس پورقاسم در تشریح پروژه «تعيين جهت و محاسبه مقدار شيب لايه هاي زير سطحي با استفاده از اطلاعاتvsp » اظهار داشت: مجري اين پروژه پارک علم و فناوري دانشگاه تهران است و هدف از اجرای آن کاهش ریسک حفاری در لایه های ناشناخته زیرین است.

 وی افزود: در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و سایر شرکت های تابع وزارت نفت داده های VSP بسیاری در گذشته برداشت شده که با استفاده از روش های معرفی شده در این طرح امکان استفاده بیشتر داده های برداشت شده در گذشته فراهم می شود.

 مهندس پورقاسم گفت: با توجه به هزینه بالای انجام شده برای برداشت این داده ها، استفاده بهینه از نتایج آن همواره از اهمیت زیادی برخوردار بوده است لذا بررسی و استفاده از روش های نوین پردازشی که هزینه درحدود یک تا 5 درصد از برداشت داده را شامل می شود مورد توجه بوده و از توجیه فنی و اقتصادی برخوردار می باشد.

وی تصریح کرد: نتایج بسیار با ارزشی که از پردازش اطلاعات لرزه نگاری درون چاهی به دست می آید به ما این امکان را می دهد تا بتوان تا حد زیادی ریسک حفاری در لایه های ناشناخته زیرین را کاهش داد.

 رئيس پژوهش و فناوري شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب درباره پروژه «كاربرد تركيبات نانو براي افزايش راندمان مواد تعليق شكن جهت كاهش مصرف و هزينه ها» اظهار داشت: هدف از اجرای این پروژه که مجري آن پژوهشگاه صنعت نفت است دستیابی به ترکیبات نانوذره در راستای افزایش راندمان اثربخشی مواد تعلیق شکن موجود می باشد.

 وی گفت: از مواد تعلیق شکن برای جداسازی آب نمک همراه نفت خام در واحدهای بهره برداری و نمکزدایی استفاده می شود که با توجه به روند رو به رشد قیمت و میزان مصرف آنها، تحقیق درباره بکارگیری ترکیبات با ابعاد نانو که باعث کاهش میزان مصرف و افزایش بهره وری اقتصادی این مواد شیمیایی گردد ضروری است.

  نمايشگاه دستاوردهاي پژوهش و فناوري استان خوزستان از نهم تا دوزادهم آذرماه 1396 در محل نمايشگاه بين المللي اهواز دایر است.


نمایش تعداد بازدیدها : 576

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب می باشد.