سه‌شنبه, 22 آبان 1397 الثلاثاء, نوفمبر 13, 2018           فارسی English

عنوان : هر كه در این بزم مقرب تر است ، جام بلا بیشترش می دهند
زير عنوان : برشي از يك ملاقات، با بچه هاي بهبود روابط كار و امور اجتماعي مناطق نفتخيز جنوب
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۱۱/۱۶ 

كارتابل را باز كردم و لابه لاي انواع و اقسام نامه ها، ديدم كه بايد با رئيس و چند نفر از كارشناسان اداره بهبود روابط كار و امور اجتماعي مناطق نفتخيز جنوب به يك بازديد بروم، هواي خوش بهمن ماه ، كه از صبح در ريه ام محبوس شده بود، با آهي كه از ديدن عبارت "همكار مبتلا به سرطان"  كشيدم، از سينه ام گريخت. چاره اي نبود و به همراه همكار عكاسم رفتيم.نزديك ساختمان پنج طبقه ي ستاد شركت، انتظار همكاران را مي كشيديم. سبد گل ، جعبه شيريني و چند بسته كادو پيچ را ديدم كه در دستان بچه ها خود نمايي مي كرد و پيچش ذهنم از استرس اين ملاقات را به بيراهه كشاند. پيش خودم گفتم حتما خوب شده و اين، يك چاق سلامتي از طرف سازمان است.

در گوشه اي از اين شهر، دري گشوده شد و لبخندي بر لبان يك جوان رعنا متن خوشامدگويي زيبايي بود كه ورودمان را آغشته كرد به راحتي و فراغ بال. محمد اسدي از بچه هاي امور اداري مديريت امور فني مناطق نفتخيز، به همراه پدر و مادرش در استقبال از ما نه هول شده بودند، نه دستپاچه؛ و اين خصلت خوزستاني هاست كه نمي لرزد دلشان از كثرت ميهمان و مدعو. خانم جواني هم آمد و بعد از معرفي متوجه شدم كه همسر محمد است. طبق رسم، حال و احوال پرسي  مقدمه اي شد بر پرداختن به حرف دل و ابراز همدردي. ناگهان پسر بچه اي چهار پنج ساله ، بور و خوش خنده، دوان دوان وارد سالن شد و به هوا پريد؛ حواس ما هم به دنبالش، و يك حس دلگرفتگي كه لبخندها و بوسيدن آن بچه هم نتوانست از بروزش جلوگيري كند.

خانم نوروزي نزاد، رئيس بهبود روابط كار و امور اجتماعي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب اندكي از شربت آلبالوي آلبالويي رنگ را نوشيد و به محمد كه ديگر كلاهش را از سر برداشته و خلوتي موهايش نشان از شدت درد و ملال روزهاي اخيرش بود، گفت: الان كه اينجائيم، به عنوان اعضاء خانواده ات كنارت نشستيم و شايد نتونيم شدت فشار و بار دردي كه خودت و بستگان نزديكت كشيديد رو درك كنيم، اما بدون، هر كدوم از ما به نوعي ، مستقيم يا غير مستقيم، با مشكلات و مصائبي دست به يقه بوديم و هستيم ، اما خدا هست و ايمان ما كه باعث قدرت گرفتنمون مي شه هم هست. حمايت سازماني به جاي خودش، جاش نيست كه در اين جمع صميمي آمار و رقم ارائه كنم ولي مطمئن باش كه بيشتر از وظيفه ي شغلي، من و دوستان شخصا علاقه منديم كه بيائيم و سري به همكاران بيمارمون بزنيم. مطمئنم كه پزشكت توصيه هاي لازم رو به تو و خانواده ات كرده و من بر اساس تجربه و مطالعاتي كه داشتم ازت مي خوام كه با تغييراتي در سبك زندگيت، با اين شرايط كنار بياي و در آينده نزديك سلامت و سرحال به زندگي عادي برگردي.

محمد دستانش را به هم مي ماليد و گويي اندكي خجالت زده شده پسرش را در آغوش كشيد و گفت: وقتي متوجه شدم كه سرطان غدد لنفاوي شدم، تصوير فرزندان و همسرم سراسر ذهنم رو مشغول كرد.... خدايا بچه هام، آينده ي همسرم، دل پدر و مادرم و بقيه... چي مي شه؟ رفتم و اولين جايي كه مي دونستم الان به دردم مي خوره ، مسجد بود. پيش خودم گفتم نكنه عمرم قد نده و امام زمان (عج) رو نبينم. بايد روحيه ام رو حفظ مي كردم و با اين اعتقاد كه خداوند حواسش به من هست، براي شروع درمان آماده شدم. الان هم كه بعد از 12 جلسه شيمي درماني، شرايطم خوبه و مي دونم كه خدا صداي دعاي خانواده، نمازگزاران مسجد محل و همكارانم رو شنيده. الان خوبم و خواستم از رئيس اداره و همه همكارانم در اداره كه همه جوره هوامو داشتن هم تشكر كنم، همه سنگ تموم گذاشتن.

هر كدوم از همكاران به نوعي تجربه، قصه يا مورد خاصي رو كه شنيده بودن، مي گفتن. آقاي كلانتر ، سرپرست مددكاري شركت اطلاعات خوبي داشت و محمد را هم در دانستن آنها سهيم كرد. آقاي آبايي هم كه به نظر به نيابت از مدير منابع انساني اومده بود، با ادبيات خاص خودش، چندتايي نكته گفت. تحت تاثير قرار گرفته بودم، واقعا كار اين بچه هاي بهبود روابط كار و امور اجتماعي دشوار است، دليلش هم واضح است. مي توان گفت كه تنها اداره اي است كه بجز جنبه ي شغلي،رسيدگي به ديگر جنبه هاي زندگي كاركنان را در فهرست مسئوليتهاي خود مي بيند.

محمد، همسر و پسر شيرين عسلش، در قاب دوربين همكارم لبخندي زدند ، يك عكس خانوادگي كه مملو از اميد است به زندگي؛ و زندگي جريان دارد و محمد ثابت قدم، با اعتقاد كامل و ايمان راسخ ، باز لبخندش را در لحظه ي خداحافظي بدرقه راهمان كرد. اين جوان با ايمان، سربلند از آزمون برون خواهد آمد و اميد داشتن ، نعمت است كه در سخت ترين شرايط بداني، خداوند تو را مي بيند و خداوند نزديك است.

 


نمایش تعداد بازدیدها : 565

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب می باشد.