• تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ 
    /  2
با هدف بکارگیری تلمبه های چند فازی ساخت داخل در میادین نفتی؛
در سال رونق تولید مناطق نفت خیز جنوب و شركت پترو ایران تفاهم نامه همكاری امضا كردند

با هدف بکارگیری تلمبه های چند فازی ساخت داخل در میادین نفتی؛

در سال رونق تولید مناطق نفت خیز جنوب و شرکت پترو ایران تفاهم نامه همکاری امضا کردند

تفاهم نامه بکارگیری تلمبه‌ های چند فازی ساخت داخل بین شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و شرکت توسعه پترو ایران به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی، این تفاهم نامه روز دوشنبه ۸ مهر ماه ۱۳۹۸ طی مراسمی به امضای مهندس احمد محمدی مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت ‌خیز جنوب و مهندس سپهر سپهری مدیرعامل شرکت توسعه پتروایران رسید.

مهندس محمدی در این مراسم اظهار داشت: تلمبه های چند فازی سرچاهی از تجهیزات مهم در فرآیند تولید و استخراج نفت از چاه های کم فشار هستند که بکارگیری آنها در چاه های تولیدی نفت که دچار افت فشار جریانی سرچاهی می شوند، تاثیر مهمی در استمرار و نگهداشت تولید نفت کشور دارد.

وی گفت: استفاده از این تجهیزات برای چاه های با فشار جریانی پایین در مقایسه با پمپ های درون چاهی بهینه تر و به صرفه تر است و در افزایش عمر چاه، بهبود فرآیند تولید و پیشگیری از سوزاندن گازهای همراه و حفظ محیط زیست اثرات مفیدی دارند.

مهندس محمدی افزود: استفاده از پمپ های درون چاهی به دلیل لزوم برپایی دکل حفاری برای نصب آنها و همچنین عمر مفید کوتاه آنها هزینه های بیشتری نسبت به تلمبه های سر چاهی دارند لذا بکارگیری تلمبه های سرچاهی برای احیاء چاه های کم فشار در اولویت قرار دارد.

وی با اشاره به تجربه بکارگیری پمپ های سرچاهی چندفازی در میدان اهواز طی سال های گذشته گفت: به دلیل اهمیت این تجهیزات و حمایت از ساخت داخل، شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بومی سازی آنها را در دستور کار قرار داد که با همکاری قابل تقدیر همکاران مرتبط و بویژه شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون و  مدیریت فنی ستاد و یک شرکت دانش بنیان بخش خصوصی، یک نمونه از آن در سال جاری ساخته و در میدان اهواز نصب شد و مراحل آزمایش میدانی را نیز با موفقیت پشت سر گذاشت.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب افزود:  با توجه به این دستاورد و به منظور توسعه ساخت داخل، حمایت از بومی سازی و خود اتکایی صنعت نفت و توانمند سازی بخش خصوصی، تفاهم نامه بکارگیری این پمپ ها با شرکت پتروایران به امضا می رسد که امیدواریم در کوتاه ترین زمان ممکن به امضای قرارداد نهایی منجر شود.

مدیرعامل شرکت توسعه پترو ایران نیز با ابراز خرسندی از حمایت ها و تلاش های شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب برای بومی سازی این تجهیز کاربردی، اظهار داشت: اگر حمایت ها مناطق نفت خیز جنوب از سازندگان و شرکت های داخلی نبود این دستاورد محقق نمی شد و امیدواریم امضای این تفاهم نامه الگویی برای سایر شرکت ها باشد.

مهندس سپهر سپهری گفت: شرکت پترو ایران یک شرکت دولتی است و سیاست کلی آن حمایت از شرکت‌های داخلی به ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان است.

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    V5.3.6.0