چهارشنبه, 25 مهر 1397 الاربعاء, اكتوبر 17, 2018           فارسی English

عنوان : مهارش می كنیم؛ خاموشت می كنیم؛ بنویس خسته نمی شویم
زير عنوان : آتش سرکش رگ سفید ۳۵ روز پیش وقتی شعله کشید و دو عزیز از خانواده صنعت نفت را از ما جدا کرد فکرش را هم نمی کرد مردان سترگی از این سرزمین برای مهارش خواهند آمد.
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۰۹/۱۲ 

مهارش می کنیم؛ خاموشت می کنيم؛ بنویس خسته نمی شويم

آتش سرکش رگ سفید ۳۵ روز پیش وقتی شعله کشید و دو عزیز از خانواده صنعت نفت را از ما جدا کرد فکرش را هم نمی کرد مردان سترگی از این سرزمین برای مهارش خواهند آمد.

با مروری گذرا به چاههاي نفتی که در سنوات گذشته دچار فوران شده است باید پذیرفت رگ سفید وضعیتی کاملا متفاوت دارد.

با مرور تاریخچه مهار  دو چاه دیگر میدان  رگ سفید در دهه های گذشته در می یابیم که رگ رگ سفید دشواریاب تر  تر از دیگر چاههاست و از این حیث بی شباهت به بیماری نیست که پیدا کردن رگ او سخت است .

اما اینجا که می آیی بزرگ مرداني از نفت چنان با روحیه و صلابت ایستاده اند که حتی کوچکترین ملالی از یاس را در چهره آنها نمی یابی .

از همان روزهای نخست که وزیر نفت فرماندهی میدان را به بیژن جنوبی ها می دهد زیر مجموعه او به خوبی در می یابند که کار سختی پیش رو دارند و واژه های "می شود" و "می توانیم" تکیه کلام آنها می شود. تجربه سالها اجرای پروژه در بخش های مختلف نفت و به خصوص مهندسی ساختمان، موجب شده است تا خستگی برای رییس ستاد عملیات مهار  بی معنا باشد و این را می توان از حضور هر روزه و نظارت مستمر و مداوم او در رگ سفید دریافت.

تصمیمات گرفته می شود و وظایف زیر مجموعه اش مشخص می شود.

ساخت چندلوکيش جهت برپایی دکل؛ انتقال آب؛ پاکسازی محوطه؛ جاده سازي؛ ساخت چندین استخر و ...در جلسه عنوان می شود و هیچ کس اینجا در مقابل او نمی تواند بگويد زمان می برد یا وقت می خواهیم و با حالتی خاص به آنها مي گوید خودتان را آماده برای کار شبانه روزی آماده کنید و اعلام زمان را از هیچ کس نمی پذیرد.

رامین آذرنیا در پشتیبانی حفاری که خود از شاگردان فرمانده بوده است در این بین وظیفه سنگینی بر عهده دارد باید پروژه هایی که هر کدام در گذشته چند ماه زمان می برده را ظرف چند روز به اتمام برساند.

باورش برای من خبرنگار نیز سخت است ؛ مگر می شود لوکیشن ها چند روزه ساخته شوند؛ مگر می شود 250کيلومتر خط انتقال آب به این نقطه صعب العبور یک هفته ای به انجام برسد؛آن هم جاده ای که پیچ در پیچ بودنش رانندگان حرفه ای را دچار سرگیجه می کند چه برسد به لوله هایی که باید شاخه به شاخه به هم پیوسته و از پیچ های رگ سفید گذرانده شوند.

بگذریم بعد از چند روز از فوران آنچه ناممکن بود شد.

گسیل بچه های ترابری گچساران در روز اول و در ادامه مدیریت ترابری مناطق نفت خیز جنوب در منطقه با خودروهای سنگینشان  رگ سفید را برای مهار در احاطه گرفتند.

اینجا رگ سفید است جايي که خستگی بی معنا مي شود.

هیچ کس خسته نمی شود نه بچه های مناطق نفت خیز جنوب و نه بچه های ملی حفاری و دوش به دوش هم کار و تلاش را ادامه می دهند .

خدایا اینان عاشقند یا دیوانه؟ عاشقانی هستند که به رگ سفید زده اند ؛ نمی دانم چه کلمه و جمله ای بیابم که بتوانم عشق شان را تفسیر کنم.

از مکالمات بیسیم حیدری و صفی خانی بگويم یا بچه ها مراقب خودتان باشید که تجلی خاطرات دفاع مقدس را برای هر بیننده ای زنده می کنند

نمی دانم از کدام جبهه سخن بگويم که زحمات دیگر جبهه های کاری کم رنگ نشود اما خواه ناخواه در این مدت هستند افرادی که شاید کارهای بزرگی می کنند اما کمتر به چشم می آیند .

وقتی بولدوزر d9 به مشکل می خورد از پچ پچ ها می شنوم که کار سخت است و برای تعمیر باید به اهواز فرستاده شود و چند روزی زمان می برد؛ این اتفاق برای بولدوزر d8 حفاری نیز اتفاق می افتد.

پیش خود می گویم خدای من اگر خودروها بخواهند برای تعمیر اعزام شوند که عملیات عقب می افتد؛ در همین فکر هستم که مراد کمالی که خود روزگاری از فرماندهان خط مقدم جبهه ها بوده است وقتی می بیند مدام از او سوال می کنم چه شد؛ می گوید توکل بر خدا کن درست می شود؛ ساعتی نمی گذرد و صدایم می کند همینجا خودروها را تعمیر می کنیم و می گوید فقط دعا کنید .

باورش سخت است اما پیرمردی است که می گویند از بچه های جبهه و جنگ است و خود جانباز است و بچه آبادان ؛ نامش هليچي است و به مراد کمالی گفته است همین جا و در محل موتور را پایین می آورم.

شب از نیمه می گذرد او و شاگردانش  هنوز مشغول کار بودند و خستگی و سرمای شب در مقابلش کم آورده بود.

به من می گوید مهارش می کنیم و ادامه می دهد ما مردان روزهای سخت هستیم.

خودروها که آماده می شوند به معنی نصب اتی واگن ها و عملیات است.

پیش هر کدام می روم می گویند آقای خبرنگار بنویس مهارش می کنیم.

آنهایی که تجربه دوران دفاع مقدس را دارند این روزها به گونه ای به رگ سفید آمده اند که خاطرات آن دوران را زنده کنند.

از مدیرعامل نفت گچساران که می گوید همه چیز شبیه شب های عملیات است تا صفی خانی و کمالی و .....

اینجا رگ سفید است و تلاشی که به جرات باید اعتراف کرد قلم در برابرش کم آورده است. خسته نمی شوند؛ یا علی از زبانشان نمی افتد و با گفتنش انرژی می گیرند.

جوانترها وقتی قدیمی ها را می بینند که چگونه به آتش زده اند شوق بیش از پیش می گیرند؛ به راستی اینان عاشقند.

رگ سفید اینروزها هر چه آتشش را بیشتر کند از آن سو مردانی هم هستند  که می گویند "مهارت می کنیم رگ سفید"  ما خسته نمی شویم و این جملاتی است که بابا احمدی و مسعود حیدری و صفی خانی و مکوندی و صفری و  لرکي می گویند و در این میان خدا قوت های پاک نژاد و عالی پور و سپهری است که بچه ها را در آغوش می گیرند از راننده آتی واگن گرفته تا کارگرهای خدماتی آشپزخانه.

رگ سفید جایی است که خستگی بی معنا می شود.

 

علی مراد کاظم پور

خبرنگار اعزامی روابط عمومی مناطق نفت خیز جنوب

 


نمایش تعداد بازدیدها : 558

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب می باشد.