سه‌شنبه, 22 آبان 1397 الثلاثاء, نوفمبر 13, 2018           فارسی English

عنوان : تحقق برنامه ها در شرایط خاص، با مدیریت خاص
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۱۱/۱۴ 

ماه بهمن اگر در بسياري از نقاط ايران چله زمستان و يادآور هواي سرد و سوزناك و برف و بوران است در خوزستان، به نوعي ماه اول بهار و فصل رويش سبزه و گل است. جنوب اين روزها همچنان كه مهياي استقبال از بهار زودرس سرزمين هاي نفتخيز مي شود، خود را براي بهره برداري از دهها پروژه كليدي مرتبط با توليد نيز مهيا كرده است. و نيز در تلاش و تكاپو براي جشن بزرگداشت سي و نهمين سال پيروزي انقلابي است كه يك از راهبردهاي سه گانه اش"استقلال" بوده است؛ و چه جشني بالاتر از اينكه يك مجموعه به اهداف خود دست يافته و هر آنچه را در توان داشته، در طبق اخلاص نهاده تا چرخ توليد بر مدار دانش، فناوري و از همه مهمتر اقتصاد مقاومتي بچرخد.

"شرايط خاص"، بهترين عنواني است كه مي توان بر وضعيت عمومي صنعت نفت در دوران تحريم و حتي پساتحريم اطلاق كرد؛ شرايطي كه مناطق نفتخيزجنوب به واسطه آن عملا  گام در ميدان آزموني بزرگ نهاد تا  اراده ي همه ي كاركنان را به خلق حماسه هايي بي بديل در زمينه توليد به نمايش بگذارد . شايد اگر هر كشوري مثل ايران عزيز مورد بي مهري جهان قرار مي گرفت، او را ياراي مقاومت و مقابله با اين هجمه نبود، اما اينجا ايران است ، اينجا خوزستان و اينجا اهواز است.

تحريم ها كه رنگ باختند، افزايش توليد، و بازپس گيري سهم ايران از صادرات اوپك در اولويت نخست قرار گرفت؛ مناطق نفتخيزجنوب ركورد تازه اي به ثبت رساند؛ سه روزه رهي سه ماهه را پيمود و با كمترين هزينه بيشترين نقش را در خلق حماسه افزايش توليد ايفا كرد.

پس از آن نوبت به پايداري توليد رسيد كه با شرايط خاص حاكم بر مخازن، نيازمند اعمال "مديريت خاص" و برنامه ريزي اصولي براي برداشت طولاني مدت از ميادين قديمي است؛ كتاب، مقاله، نرم افزار و محتواي سمعي بصري فراواني در زمينه مديريت موجود است اما در صنعت نفت، اداره امور  متكي به دانش پنهان و تصريحي رده هاي مختلف سازماني است، اينجا هرچه هست تلفيق تجربه مستقيم كار با نبوغ ذاتي مرداني است كه جان و جواني خويش را صرف سرآمدي صنعت كرده اند. بي ترديد اين، نه يك تعريف بي جا و نه يك گزافه گويي غيرقابل دفاع است، چرا كه با نگاهي به عملكرد مناطق نفتخيز جنوب در 3 سال گذشته، براحتي مي توان، رد پاي تدبير را در گره گشايي از چالش هاي فراروي توليد مشاهده كرد. در اين بين اشاره به بخش هايي از عملكرد درخشان اين شركت در اين مقطع حساس از عمر يكصدساله صنعت نفت خالي از فايده نيست:

"رگ سفيد"، اگرچه در سلسله رويدادهاي مناطق نفتخيزجنوب، در جايگاهي متاخر قرار گرفته اما، به سبب اهميتي كه نزد عموم يافته و نيز تازگي موضوع شايسته تقدم در اين بازشماري است؛  نامي كه پس از فوران و آتش چاه 147 اين ميدان ، اوايل آبانماه امسال، بر سر زبانها افتاد. چاهي در منطقه اي كوهستاني و ساختاري بدقلق كه ميزبان شعله 120 متري ، آتشي با 1400 درجه گرما و فشاري معادل psi 2400 شد.

در اولين گام آقاي عالي پور از طرف وزارت نفت به عنوان رئيس ستاد مهار فوران چاه تعيين شد. او و همكارانش با همكاري بي دريغ مجموعه شركت ملي حفاري ايران و با تكيه بر نوعي مديريت خاص، منحصر بفرد ترين آمارها را در عملياتي اينچنيني رقم زند. حضور هر روزه ي در محل، سركشي مداوم به پروژه ها و ادبيات خاصي كه در گفتگو با زيرمجموعه داشت ، توانست سختي كار و سرسختي ساختار منطقه را براي ثبت ركوردهايي تازه كاهش دهد، خستگي كار بي وقفه را از ياد همكاران ببرد و  به آنان انگيزه بخشد تا با تواني دوچندان انجام وظيفه كنند. در اين 58 روز، هيچ كس ترش رويي نديد، هيچ كس زور نشنيد و هيچ كس دستور غير منطقي و عجيبي را دريافت نكرد. اينگونه بود كه در چهارده روز، 250 كيلومتر خط لوله ، دو استخر 130 و 70 هزار بشكه اي آب ، دو لوكيشن استقرار دكل هاي حفاري امدادي و يك اردوگاه دكل حفاري علاوه بر 8 جاده دسترسي به چاه آتشين احداث شد. كارشناسان امر مي گويند كه براي انجام اين كارها چندماه زمان لازم است. حال بايد پرسيد كه چه رازي در ميان است؟

شرايط خاص اقتصادي حاكم بر كشور و به تبع آن وضعيت نقدينگي  صنعت نفت، راه كار صرفه جويي در بخش هاي غير ضروري و صرف بودجه براي انجام پروژه هاي حساس و راهبردي را در اولويت كار مدير عامل شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب قرار داد و اكنون در آستانه ي جشن سي و نهم انقلاب، ده پروژه كلان آماده بهره برداري است كه در افزايش توليد، ارتقاي كيفيت نفت و تسهيل عمليات فرايندي از اهميت قابل ملاحظه اي برخوردارند. احداث واحد نمكزدايي بي بي حكيمه 1،احداث واحد نمکزدایی گچساران3 ، احداث، تكميل و راه اندازي فاز نخست واحد نمکزدایی 220 هزار بشكه اي اهواز متمركز،احداث واحد نمکزدایی متمركز هفتکل و نفت سفیدو سيستم فرآورشي جديد هفتكل، توسعه و تجهيز واحدهاي نمكزدايي اهواز2، 3و 4 ، احداث  نمکزدایی مارون1 ، احداث واحد نمکزدایی رگ سفید 1 ، توسعه ظرفيت واحد نمکزدایی اهواز2 بنگستان و بازسازي و نوسازي رديف هفتم توربوپمپ هاي بوستر اهواز با هدف پايداري صادرات نفت، در اين مدت و با بهترين كيفيت به اتمام رسيده و اكنون با عبور از  مرحله پيش راه اندازي در مدار عمليات قرار خواهند گرفت.

جالب اينكه براي هشت پروژه از اين ده پروژه، حدود 80 ميليون يورو هزينه شده است. اين نشان زرين مناطق نفتخيز جنوب است در راهبري عمليات توليد، و گره گشايي از مشكلات فراروي توسعه، چه تحريم باشد، چه نباشد؛آنچه هست همت عالي همه كاركنان اين شركت بزرگ است كه همواره از آزمون هاي سخت، سربلند خارج شده اند.

خجسته باد عيد سي و نهم، گرامي باد سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و مبارك باد اين دستاورد بزرگ براي شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب و مديران و كارشناسان سختكوش و باورمندش .

 


نمایش تعداد بازدیدها : 524

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب می باشد.