دوشنبه, 29 بهمن 1397 الاثنين, فيفرييه 18, 2019           فارسی English
تاريخچه شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب

تاريخچه

سابقه اكتشاف نفت در مناطق نفتخيز جنوب ايران به سال 1287 خورشيدي (1908 ميلادي) برمي‌گردد، در اين سال در پي تلاش چندساله حفاران و كاوشگران نفت در مناطق شمال‌غرب و جنوب كشور، اولين چاه خاورميانه با توليد اقتصادي، در ميدان نفتون مسجدسليمان حفر و در عمق 338 متري به نفت رسيد.

بهره‌برداري از اين چاه كه با توليد 500 بشكه در روز عملاً از سال 1290 خورشيدي آغاز شد، سرآغاز فعاليت صنعت نفت ايران محسوب مي‌شود.

پس از پيدايش نفت در مسجدسليمان، عمليات كاوش براي كشف مخازن ديگر ادامه يافت و درپي آن حوزه‌هاي نفتخيز هفتگل (1306)، آغاجاري(1315)، اهواز(1337)، بينك (1328)، بي‌بي‌حكيمه (1340)، مارون و كرنج (1342) و پازسي و رگ‌سفيد (1343) كشف و مورد بهره‌برداري قرار گرفت.

مجموعه اين ميدانها با تمامي تاسيسات، كارخانجات و خطوطه لوله مورد نياز توليد، فرآورش و انتقال نفت به پالايشگاههاي داخلي و پايانه‌هاي صادراتي نفت خام، هم اكنون بخش عمده‌اي از مناطق نفتخيز جنوب از تشكيل مي‌دهد.

تا قبل از دهه 50 فعاليت‌هاي مربوط به اكتشاف و توليد در شركت سهامي اكتشاف و استخراج متمركز بود و مركز عمليات اين شركت كه مسئوليت برنامه‌ريزي، تهيه منابع مالي، نحوه برداشت از مخازن و همچنين توسعه ميدان‌ها و تاسيسات فني را به عهده داشت، در مسجدسليمان مستقر بود.

در آغاز دهه 50 به دليل شتاب گرفتن روند فعاليت‌هاي توليد نفت و گاز و عمليات اكتشاف و حفاري، "شركت خاص خدمات نفت ايران"(اسكو) به عنوان شركت پيمانكار طرف قرارداد شركت ملي نفت ايران، تشكيل و انجام تمامي فعاليت‌هاي اكتشافي، برنامه‌ريزي و اجراي عمليات حفاري، نصب و راه‌اندازي تاسيسات و خطوط لوله، مطالعه ميدان‌ها و تهيه طرح پيشنهادي برنامه‌هاي توسعه و ازدياد ظرفيت برداشت و نيز برآورد بودجه‌هاي ارزي و ريالي را به عهده گرفت.

در كنار اين شركت، شركت عمليات غير صنعتي نيز تمامي فعاليت‌هاي غير صنعتي را از وظايف اصلي توليد در مراحل مختلف تفكيك ، عهده‌دار شد. با پيروزي انقلاب اسلامي و خلع يد از پيمانكاران خارجي مجموعه عمليات اكتشاف، حفاري و بهره‌برداري به كاركنان و مديران ايران محول شد. همچنين مراكز راهبردي فعاليت‌هاي پشتيباني نيز كه اين زمان در آبادان مستقربود، به اهواز منتقل گرديد.

در گذر اين تغيير، توليد بيش از 85 درصد نفت و صددرصد گاز و مايعات گازي، خوراك رساني به پالايشگاه‌ها و شركت ملي گاز ايران و همچنين تامين خوراك هيدروكربوري مجتمع‌هاي پتروشيمي به مديريت مناطق نفتخيز واگذار شد.

 مناطق نفتخيز جنوب اندكي زماني پس از پيروزي انقلاب اسلامي، با وقوع جنگ تحميلي، قدم به ميدان آزموني بزرگ نهاد، وجود تاسيساتي پراكنده و بي‌دفاع كه براي فعاليت در زمان صلح طراحي و ساخته شده بودند، واقع شدن تاسيسات و مبادي صادراتي درميانه يا خطوط مقدم جنگ و يا حداكثر در فاصله كمي از جبهه‌ها، بزودي تاسيسات و بندرگاههاي نفتي اين شركت را به عنوان اهدافي بزرگ و استراتژيك براي حمله هوايي و زميني دشمن مبدل ساخت كه دراين راه حماسه 8 سال جنگ تاسيسات و استمرار توليد و صادرات نفت در زير بمباران وحشيانه دشمن، نام مناطق نفتخيز جنوب ايران را جاودانه ساخته است.

نگاهي گذرا به افزايش واحدهاي بهره‌برداري، كارخانه‌هاي گاز و گاز مايع، كارخانه‌هاي نمك‌زدايي ، پالايشگاههاي گاز مايع و بويژه واحدهاي جمع‌آوري، تقويت و تزريق گاز به عنوان پروژه‌هاي تازه و بدون سابقه قبلي و در راس آنها ميدانهاي نفتي و چاه‌هاي توليدي، خاص مقايسه نسبت چاه‌هاي در مدار راس توليد به كل چاه‌ها در دو مقطع قبل و بعد از انقلاب ، اين حقيقت را نشان مي‌هد كه مناطق نفتخيز جنوب نه تنها قادر به اجراي برنامه‌هاي فني/تخصصي مي‌باشد بلكه در امر تصحيح و توسعه اين برنامه‌ها نيز با نگرشي ارزشي و متناسب با افزايش نيازهاي مملكتي در مقطع بعد از انقلاب، بسيار موفق بوده است. 
اين شركت با بيش از 60 مخزن هيدروكربوري بزرگ و كوچك در گستره ای افزون بر 400 هزار كيلومتر مربع در استان هاي خوزستان و بخش هايي از استان هاي كهگيلويه و بويراحمد، فارس و بوشهر ، حدود 80 درصد نفت خام و 16 درصد گاز كشور را توليد مي‌كند كه بخش اعظم ميادين هيدوركربوري خشكي ايران را در خود جاي داده است . در اين قلمرو وسيع نفتي ميدان هاي بزرگي همچون اهواز، گچساران، مارون، آغاجاري،كرنج و پارسي و بي بي حكيمه قرار دارند.

 

شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب در يك نگاه

 

اهداف و مأموریت های سازمانی

شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بزرگترین شرکت وابسته به شرکت ملی نفت ایران به عنوان نماد یک قرن تجربه صنعت نفت کشور و بزرگترین تولید کننده نفت و گاز جمهوری اسلامی ایران است که مسئولیت تأمین خوراک پالایشگاه ها و بخش اعظم نفت صادراتی کشور را از طریق سازمان های ستادی و شرکت های بهره بردار نفت و گاز تابع به عهده دارد. این شرکت با تکیه بر توان علمی و اجرایی صنعتگران فداکار، وظیفه ی برنامه ریزی، توسعه میادین نفت و گاز، تولید و توسعه ی بهینه ده ها ها میدان نفتی و گازی کشور در گستره چهار استان خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، بوشهر و ایلام را بر اساس اصول علمی و کاربرد روش ها و فناوری های روزآمد متقبل شده است و در راستای انجام مطلوب مأموریت ها و وظایف خود و نیل به اهداف ابلاغ شده از سوی شرکت ملی نفت ایران با تعهد به توسعه پایدار، ضمن رعایت قوانین، مقررات و الزامات قانونی صنعت نفت، اهداف سازمانی خود را به شرح زیر تعریف نموده و دنبال می نماید.

1)       تولید صیانتی هیدروکربور متناسب با ذخایر شناخته شده طبق برنامه های مصوب

2)       توسعه بهینه ی میادین نفت و گاز و افزایش ذخایر قابل استحصال

3)       افزایش سطح کیفی فعالیت های توسعه میادین نفت و گاز و به حداقل رساندن تأخیر ها و هزینه ها و ارتقای رضایت مشتریان

4)       حفظ محیط زیست و استفاده بهینه از منابع انرژی و تلاش در جهت کاهش و پیشگیری مداوم از هرگونه آلودگی محیط زیست ناشی از فعالیت ها و توسعه فضای سبز

5)       بهبود مداوم عملکرد ایمنی و بهداشت با تأکید پیشگیری از مصدومیت ها و بیماری ها، کاهش حوادث، تلفات و ضایعات، مدیریت و کنترل ریسک و عوامل زیان آور محیط کار

6)       تلاش در جهت صدور خدمات فنی به دیگر شرکت های تابع وزرات نفت و خارج از کشور بر اساس سیاست های شرکت ملی نفت ایران

7)       بهبود مداوم فرآیندها، سیستم ها و ساختارهای سازمانی در جهت افزایش سطح بهره وری و اثر بخشی سیستم

8)       آموزش و توانمند سازی کارکنان از طریق تقویت فضای علمی، فنی و رشد و ارتقای سطح آگاهی، دانش، مهارت و توانایی کارکنان و پیمانکاران و نظارت بر عملکرد آنان

 

اهداف و برنامه هاي كلان

1) توليد صيانتي از مخازن هيدروكربوري

2) حفظ كيفيت نفت خام توليدي

3) مديريت يكپارچه منابع هيدروكربوري

4) جلوگيري از سوزاندن گازهاي همراه نفت

5) اقدامات مؤثر در جلوگيري از آلودگي محيط زيست

6) برنامه ريزي جهت حفظ حريم تأسيسات استراتژيك

7) تأمين وضعيت ايمن تولید نفت صادراتي و پالايشگاهي            

8) استحصال حداكثر مايعات گازي

9) بهينه سازي تاسيسات فرآورشی، كنترل و اندازه‌گيري

10)  تأمين اتان مورد نياز واحدهاي پائين دستي و گاز مورد نياز تزريق

11)انجام عملیات حفاري چاه هاي جديد نفت و گاز و تعمير چاه هاي موجود

 

معرفي مديريت هاي ستادي شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب

ستاد مركزي شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب داراي 8 مديريت در زمينه هاي توليد، امور فني، امور مالي، مهندسي و ساختمان،منابع انساني، برنامه ريزي تلفيقي، عمليات غير صنعتي، و تداركات و امور كالا مي باشد كه به طور مختصربه شرح زير معرفي مي شوند:

1.        مديريت توليد

2.        مديريت امور فني

3.        مديريت امور مالي

4.        مديريت مهندسي و ساختمان

5.        مديريت منابع انساني

6.        مديريت برنامه ريزي تلفيقي

7.        مديريت تداركات و امور كالا

8.        مدیریت تعمیر، تکمیل و خدمات فنی چاه ها

9.        مدیریت خدمات ترابری و پشتیبانی

10.      مدیریت تعمیرات تجهیزات صنعتی و ماشین آلات فرآیندی

11.      مديريت عمليات غير صنعتي

 

 

معرفي ادارات مركزي و واحد هاي ستادي مستقل

معاونت ها، ادارات مركزي و واحد هاي ستادي مناطق نفت خيز جنوب نيز در حاشيه تحولات اين شركت از سال هاي بعد از انقلاب باشكوه اسلامي ايران و در راستاي بهينه سازي و تقويت نقاط ديگر صنعت نفت در نواحي مختلف كشور بارها و بارها دستخوش تغييرات چشم گيري در اين عرصه بوده است كه با ادغام يا جدا شدن بخش هاي متعددي از آن در اين سال ها، اكنون در آخرين تقسيم هاي به عمل آمده به شرح زير مشاهده مي شوند:

1.        فناوري اطلاعات و ارتباطات

2.        پژوهش و فناوری

3.        ايمني، بهداشت، محيط زيست

4.        امور حقوقي و قراردادها

5.        مهندسی ساختار  و بهره وری

6.        بازرسی و پاسخگویی به تخلفات اداری

7.        آموزش فنون

8.        حراست

9.        روابط عمومي

  معرفی شرکت های بهره بردار نفت وگاز تابع

شركت‌هاي تابع

شروع سال 1383 در مناطق نفت خيز جنوب با اعمال بخش ديگري از تغييرات ساختاري همراه بود؛ در اين سال با هدف ايجاد بنگاه هاي اقتصادي و تفكيك وظايف مرتبط با حاكميت و راهبري از امور تصدي‌گري و اجرايي، چهار شركت خدماتي تخصصي  با تجديد‌نظر در بخش هايي از مديريت ها و ادارات ستادي مناطق نفت خيز جنوب، شامل شرکت خدمات مهندسی توربین جنوب، شرکت پیــراحفـاری ایــران، شرکت خدمات ترابری و پشتیبانی نفت و  شرکت  خدمات رفاهی نفت تشكيل شد كه پس از تغييرات مجدد از سال 1393 تا پایان سال 1395 با توجه به سیاست های متمرکز شرکت ملی نفت ایران این 4 شرکت منحل و در قالب 4 مدیریت تعمیرات تجهیزات صنعتی و ماشین آلات فرایندی، تعمیر، تکمیل و خدمات فنی چاه ها، خدمات ترابری و پشتیبانی، عملیات غیر صنعتی به ستاد مناطق نفت خیز جنوب ملحق و با ساختار جدید شروع به فعالیت نمودند.

شركت هاي تابعه بهره‌بردار مناطق نفت خيز جنوب بر اساس موقعيت جغرافيايي و ميدان هاي اصلي تحت اختيار خود به 5 شركت تقسم شده و به شرح زير نامگذاري و فعاليت مي‌كنند:

1)       شركت بهره برداري نفت و گاز كارون

2)       شركت بهره برداري نفت و گاز مارون

3)       شركت بهره برداري نفت و گاز گچساران

4)       شركت بهره برداري نفت و گاز آغاجاري

5)       شركت بهره برداري نفت و گاز مسجد سليمان


معرفی شرکت

شرکت های تابعه

مدیریت ها و ادارات ستادی

خدمات کارکنان

پیوندهای مفید

اوقات شرعی
اوقات شرعي امروز تهران
اذان صبح: times0
طلوع آفتاب: times1
اذان ظهر: times2
غروب آفتاب: times4
اذان مغرب: times5
  اوقات شرعي 30 روز آينده

 
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب می باشد.

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8