اخبار
دسته بندي اخبار 

طرح های جمع آوری گازهای مشعل در مناطق نفت‌خیز جنوب

 

شركت ملی مناطق نفت خیز جنوب در راستای سیاست های وزارت نفت و شركت ملی نفت ایران مبنی بر عمل به الزامات دستورالعمل های محیط زیست و كاهش آلاینده های زیستی، جمع آوری كامل گازهای مشعل را هدف گذاری كرده است. علیرغم اینكه جمع آوری گازهای مشعل و ارسال آنها به سمت مبادی مصرف از جمله پتروشیمی ها دارای ارزش افزدوه اقتصادی فراوانی است اما این شركت اجرای این پروژه ها را نه تنها از منظر سود و صرفه اقتصادی بلکه برای آسایش و حفظ سلامت ساكنان حوزه فعالیت خود اجرا می كند.

در این راستا این شركت چند قرارداد عمده و یک تفاهم نامه جمع آوری گازهای مشعل در دست اجرا دارد كه با تکمیل آنها که عمدتاً‌ در استان خوزستان هستند، در میان مدت و بلند مدت گازهای مشعل برچیده شده و نتایج مثبت زیست محیطی و اقتصادی عاید استان و کشور می شود.

جمع آوری حدود ۶۰۰ میلیون فوت مكعب گاز با همكاری پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس

شركت ملی مناطق نفت خیز جنوب با هماهنگی شركت ملی نفت ایران اجرای برخی از پروژه های جمع آوری گازهای همراه را طی قراردادی به شركت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس واگذار نموده است. بر اساس این قرارداد بخشی از پروژه های مربوط به جمع آوری گازهای همراه كه هم اكنون به مشعل ارسال می شود و همچنین پروژه های مربوط به خرید تجهیزات و كالای مورد نیاز، به شركت مذكور واگذار گردید.

 با تكمیل این پروژه ها بخش عمده ای از گاز سوزی های میادین آغاجاری، رامشیر، پازنان، رگ سفید و مارون در استان های خوزستان، كهكیلویه و بویر احمد و بخشی از استان بوشهر  مرتفع خواهد شد.

مطابق قرارداد با شركت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس حدود ۵۹۳ میلیون فوت مكعب در روز از گازهای مشعل با هزینه ای نزدیك به ۱۱۰۹  میلیون دلار و در مدت زمان ۴۲  ماه از مرداد ماه سال جاری جمع آوری خواهد شد.

در این طرح علاوه بر جمع آوری گازهای مشعل حدود ۱۴۹۷ هزار تن در سال تركیبات سنگین تر از اتان بدست خواهد آمد كه ارز آوری قابل توجهی در پی خواهد داشت.

برای اجرای این قرارداد پروژه های زیر تعریف شده و در دست اقدام است.

این پروژه ها شامل:

 احداث ایستگاه جدید تزریق گاز گچساران

احداث ایستگاه های پیش تراكم كارخانه های گاز و گازمایع

 احداث پیش تراكم بازگردانی

 برق رسانی به واحد پیش تراكم كارخانه گاز و گازمایع ۹۰۰ و به واحدهای پیش تراكم كارخانه گاز و گازمایع ۱۰۰۰ و بازگردانی پازنان

 احداث ایستگاه جدید تزریق گاز بی بی حكیمه

جمع آوری گازهای مازاد مرحله ۹ واحد بهره برداری گچساران ۱ و ۲

جمع آوری گازهای خروجی مخزن بهره برداری واحد گچساران ۱ و ۲

احداث ۳۰ كیلومتر خط لوله ۸ اینچ از ۱۲۰۰  به چند راهه ۹۰۰

قرارداد جمع‌آوری گازهای همراه نفت با پتروشیمی مارون

قرارداد دیگر که کارهای آن شروع شده است به ارزش حدود ۲۰۰ میلیون دلار با شرکت پتروشیمی مارون به امضا رسید و در قالب آن گازهای منطقه مارون و اهواز یعنی مناطق مرکزی استان خوزستان به میزان بیش از ۲۰۰ میلیون فوت مکعب در روز جمع آوری می شود.

این طرح دارای ۸ پروژه فرعی شامل (۱)تأمین چهار دستگاه توربین TB-4000 جهت كارخانه های گاز و گاز مایع ۷۰۰ و ۸۰۰، (۲)بهینه سازی ردیف های تراكم ایستگاه های تقویت فشار آماك، (۳)بهینه سازی توربین های رولزرویس شامل سیستم كنترل و سوخت، (۴)افزودن دو دستگاه توربو كمپرسورهای كارخانه های گاز و گاز مایع ۷۰۰ و ۸۰۰، (۵)تعویض كمپرسورهای اینگرسولند فرسوده به همراه گرداننده ها در ایستگاه های تقویت فشار اهواز/مارون، (۶)بهسازی مشعل ها در شركت بهره برداری نفت و گاز كارون،‌ (۷)تعویض شبكه خطوط لوله انتقال شركت مارون  و (۸) تعویض ۳۵ كیلومتر خط لوله گاز همراه زیلایی به واحد اهواز-۲ است.

علاوه بر موارد پیش گفته، دو قرارداد مزایده فروش گازهای همراه هم با دو شرکت بخش خصوصی امضاء شده که کارهای اجرایی آن در حال انجام است و  با تكمیل آن حدود ۵۰ میلیون فوت مکعب گازهای مشعل جمع آوری و پس از فشار افزایی به کارخانه های گاز و گاز مایع ارسال می شود.

 تفاهم نامه ای نیز با شرکت پتروپالایش بختیاری با هدف جمع آوری حدود ۱۲۰ میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت شمال استان خوزستان امضا شده كه اجرای آن در دست پیگیری است.

 


مقالات


گروه دورانV6.0.5.0